Nadstrešek je na vse strani odprt prostor s streho. Nadstrešek je pripadajoč objekt h glavnemu objektu in sam po sebi nima opredeljenega stalnega namena, lahko se uporablja kot letna kuhinja, garaža ali skladišče in se njegov namen spreminja.
Letna kuhinja je prostor zunaj hiše oziroma stanovanja (na balkonu, na terasi, na vrtu ...) za pripravo hrane (zunanja kuhinja, vrtna kuhinja ali kuhinja na prostem).
Skladišče je prostor za shranjevanje.
Garaža je prostor za shranjevanje motornih vozil.
Nadstrešek se v skladu z Uredbo o razvrščanju objektov (Uradni list RS, št. 37/18) klasificira kot enostaven objekt, če:
- ima samo 1 etažo,
- njegova površina ne presega 20 m2,
- njegova višina ne presega 4 m,
- njegova globina ne presega 1 m,
- njegov nosilni razpon ne presega 4 m ter
- za njegovo izgradnjo ni treba izvesti reliefnega preoblikovanja terena, ki kot samostojen drug gradbeni poseg presega merila za enostaven objekt (površina utrjenih površin manjša od 50 m2).
V tem primeru za nadstrešek ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja, niti ni treba prijaviti začetka gradnje.
Nadstrešek se v skladu z navedeno Uredbo klasificira kot nezahteven objekt, če:
- ima samo 1 etažo,
- njegova površina presega 20 m2, a ne presega 50 m2,
- njegova višina presega 4 m, a ne presega 6 m,
- njegova globina presega 1 m, a ne presega 2 m,
- njegov nosilni razpon presega 4 m, a ne presega 5 m ter
- za njegovo izgradnjo ni treba izvesti reliefnega preoblikovanja terena, ki kot samostojen drug gradbeni poseg presega merila za nezahteven objekt (površina utrjenih površin večja od 50 m2 in manjša od 500 m2).
V tem primeru je treba za nadstrešek pridobiti gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt in prijaviti začetek gradnje, za izvedbo gradnje ni treba izdelati dokumentacije za izvedbo gradnje, za začetek uporabe objekta pa ni treba pridobiti uporabnega dovoljenja.
Ne glede na navedeno, je treba upoštevati določbe prostorskih aktov, predpise o urejanju prostora, predpise, s katerimi se podrobneje določajo bistvene in druge zahteve, in druge predpise ter pridobiti ustrezna soglasja v primeru, če se objekt nahaja v območju varovanem po posebnih predpisih. Dela se ne smejo izvajati v nasprotju z gradbeno-tehničnimi predpisi, temveč morajo biti izvedena tako, da bodo za zagotavljanje njihove varne in učinkovite rabe izpolnjene bistvene zahteve.
Vpogled v veljavne prostorske akte je uporabnikom na voljo prek zbirke prostorskih aktov ali prek grafičnega vpogleda.
Z vprašanji v zvezi z določbami prostorskega akta in varstvenih območij se lahko obrnete na pristojno občino.
kratek opis kratek opis kratek opis