Strešno okno je poševno okno v istem naklonu kot strešina in integrirano v strešno konstrukcijo. služi za osvetlitev bivalnih prostorov mansarde na mestu, kjer premajhna višina kolenčnega zidu onemogoča vgradnjo klasičnega okna na fasadi objekta.
Vgradnja strešnega okna (strešnih oken) med nosilnimi konstrukcijskimi elementi spada v skladu z Uredbo o razvrščanju objektov (Uradni list RS, št. 37/18) med vzdrževalna dela na objektu, bolj podrobno med dela na ovoju objekta in zasteklitve. V tem primeru ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja, niti ni treba prijaviti začetka gradnje.
V primeru, da je za vgradnjo strešnih oken potreben poseg v konstrukcijo (npr. rezanje in nadomeščanje manjkajočih delov špirovcev z izvedbo menjalnikov, vgradnja strešnih oken v armiranobetonsko ravno streho, zaradi katerih je treba izvesti večje preboje za okenske odprtine), takšen poseg ne spada več pod vzdrževalna dela, temveč gre za rekonstrukcijo objekta, za katero je treba pridobiti gradbeno dovoljenje.
Ne glede na navedeno, je treba tudi pri izvajanju rednega vzdrževanja upoštevati določbe prostorskih aktov in zanje pridobiti ustrezna soglasja v primeru, če se objekt nahaja v območju varovanem po posebnih predpisih (npr. v primeru vzdrževalnih del na objektu, ki je spomeniško zaščiten, je za tak poseg treba pridobiti soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine). Dela se ne smejo izvajati v nasprotju z gradbeno-tehničnimi predpisi, temveč morajo biti izvedena tako, da bodo za zagotavljanje njihove varne in učinkovite rabe izpolnjene bistvene zahteve.
Vpogled v veljavne prostorske akte je uporabnikom na voljo prek zbirke prostorskih aktov ali prek grafičnega vpogleda.
Z vprašanji v zvezi z določbami prostorskega akta in varstvenih območij se lahko obrnete na pristojno občino.
kratek opis kratek opis kratek opis