Gradbeni zakon glede na velikost, konstrukcijsko zahtevnost, možnost zadrževanja večjega števila ljudi in prostorsko zaznavnost objekte po zahtevnosti gradnje razvršča na zahtevne, manj zahtevne, nezahtevne in enostavne objekte.
Glede na razvrstitev objekta po zahtevnosti gradnje se razlikuje tudi predpisana obveznost pridobivanja gradbenega dovoljenja oziroma uporabnega dovoljenja, potrebna dokumentacija, sodelovanje posameznih pooblaščenih oseb, imenovanje nadzora nad gradnjo, usposobljenost izvajalcev itd.
Podrobna merila za razvrščanje objektov določa Uredba o razvrščanju objektov. V besedilu Uredbe so navedena splošna merila za razvrščanje objektov glede na njihovo etažnost, višino, globino in druge pogoje. V Prilogi 1 k tej Uredbi so posebna merila, ki določajo dodatna, lahko pa tudi drugačna merila od splošnih meril glede na posamezen namen objekta (vezano na klasifikacijo objekta).
Podrobnejša navodila za razvrščanje objektov so določena v Tehnični smernici za razvrščanje objektov TSG-V-006:2022.
Kaj je zahtevni objekt?
Zahteven objekt je objekt velikih dimenzij ali konstrukcijsko zahteven objekt ali objekt, ki je namenjen zadrževanju večjega števila oseb v njem, in je prostorsko zaznaven.
Kaj je manj zahtevni objekt?
Manj zahtevni objekt je objekt, ki ni uvrščen med zahtevne, nezahtevne ali enostavne objekte. V Uredbi o razvrščanju objektov ni posebej navedenih pogojev za manj zahtevne objekte, saj so to vsi tisti, ki že presegajo merilo za nezahtevni objekt in se po merilu za zahtevne objekte še ne uvrščajo med zahtevne objekte. Sem npr. sodi večina enostanovanjskih stavb.
Kaj je nezahtevni objekt?
Nezahtevni objekt je objekt manjših dimenzij, konstrukcijsko nezahteven in prostorsko zaznaven. Nezahtevni objekt je tudi objekt proizvod, ki ni začasni objekt.
Kaj je enostavni objekt?
Enostavni objekt je objekt tako majhnih dimenzij, da se v njem ne more zadrževati večje število oseb, je konstrukcijsko enostaven in prostorsko manj zaznaven.