Mnenjedajalec je državni organ, občina ali nosilec javnega pooblastila, ki na področju varstva okolja, ohranjanja narave, varstva kulturne dediščine, varstva voda, prostora, jedrske in sevalne varnosti, kmetijstva in gozdov, obrambe, carinskega in mejnega nadzora, varovanja prometne, komunalne in energetske infrastrukture, rudarstva in drugih področij, če je to določeno v zakonu.
Pristojne mnenjedajalce se določi glede na lego objekta (npr. v območju Natura, vodovarstveno območje) v skladu s predpisi mnenjedajalca oziroma glede na lego v varovalnem pasu vodovoda, kanalizacije, toplovoda oziroma vročevoda in drugih vodov za določeno vrsto gospodarske javne službe lokalnega pomena, če je gradnja v trimetrskem varovalnem pasu takšnih vodov, merjeno na vsako stran od osi voda, pod pogojem, da so ti vodi evidentirani v katastru gospodarske javne infrastrukture.
Pridobitev projektnih pogojev
Investitor lahko še pred pridobitvijo mnenja pridobi pogoje za izdelavo dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja, za izvajanje gradnje in uporabo objekta, ki jih mnenjedajalec določi v skladu s svojimi pristojnostmi. Izjemoma je lahko pridobitev projektnih pogojev obvezna, če tako določa poseben predpis (npr. Zakon o ohranjanju narave). Zahtevo poda na predpisanem obrazcu Priloga 8A.
Mnenjedajalec izda projektne in druge pogoje v 15 dneh od prejema zahteve. Rok je lahko daljši, vendar samo, če je to določeno v posebnem zakonu.
Če investitor prejme projektne pogoje, ki niso jasni, strokovni ali pravno utemeljeni ter obrazloženi in ne vključujejo podatkov, potrebnih za pripravo projektne dokumentacije, lahko investitor zahteva njihovo dopolnitev.
Mnenjedajalec se lahko že na podlagi zahteve za izdajo projektnih pogojev opredeli in izda mnenje, da je nameravana gradnja na podlagi predpisov iz njegove pristojnosti sprejemljiva ali da nameravana gradnja na podlagi predpisov iz njegove pristojnosti ni dopustna.
Pridobitev mnenj
Investitor pred podajo zahteve za izdajo gradbenega dovoljenja pridobi mnenje mnenjedajalca k dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja glede sprejemljivosti nameravane gradnje z vidika njegovih pristojnosti.
Zahtevo poda na predpisanem obrazcu in zahtevi priloži dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja (npr. DGD, DSN, DNZO).
Rok za podajo mnenja je 15 dneh od prejema popolne zahteve. Rok za izdajo mnenja je lahko daljši, če je to predpisano v posebnem predpisu (npr. mnenje občine 30 dni po Zakonu o urejanju prostora, Zakon o vodah določa 60 dni za izdajo mnenja za zahtevni objekt, pri čemer se v rok ne šteje čas od sklica ustne obravnave ali ogleda do zaključka ustne obravnave oziroma ogleda).
Pri nepopolni zahtevi za izdajo mnenja mnenjedajalec zahteva dopolnitev, in to v desetih dneh od prejema zahteve, sicer se šteje, da je zahteva za izdajo mnenja popolna.
Mnenja v postopku izdaje gradbenega dovoljenja
Upravni organ je v postopku izdaje gradbenega dovoljenja vezan na strokovno in pravno utemeljeno ter obrazloženo mnenje pristojnega mnenjedajalca.
Upravni organ:
- v petih dneh od popolne zahteve pozove mnenjedajalca k podaji mnenja, če investitor izkaže, da ni bilo izdano v predpisanem roku;
- zahteva dopolnitev mnenja, če ta ne izraža jasnega stališča mnenjedajalca in ni strokovno in pravno utemeljeno ter obrazloženo;
- razpiše ustno obravnavo z namenom uskladitve mnenj v primeru dveh ali več neusklajenih mnenj različnih mnenjedajalcev;
- pridobi mnenje od pristojnega organa za nadzor nad mnenjedajalcem ali od izvedenca ali odloči sam brez mnenja, če kljub pozivu mnenje ni bilo dano, ali dopolnitev mnenja ni bila ustrezna ali mnenja niso bila usklajena.
Upravni organ izbere izvedenca s področja delovanja mnenjedajalca. Kot izvedenec s področja skladnosti s prostorskim aktom lahko sodeluje pooblaščeni prostorski načrtovalec. Kot izvedenec s področja minimalne komunalne oskrbe lahko sodeluje pooblaščeni strokovnjak, ki ga na zahtevo upravnega organa predlaga pristojna poklicna zbornica. Strošek izvedenskega mnenja v primeru neizdanega mnenja nosi mnenjedajalec, ki bi mnenje moral izdati.