DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

NA TEJ STRANI
OBJEKT IN ZAČASNI OBJEKT
DELI
 

Kaj je objekt?

 

Objekt je s tlemi povezana stavba ali gradbeni inženirski objekt, narejen iz gradbenih proizvodov, proizvodov in naravnih materialov, skupaj z vgrajenimi inštalacijami in tehnološkimi napravami, ki jih objekt potrebuje za svoje delovanje; objekt je povezan s tlemi, če je temeljen ali s pomočjo gradbenih del povezan s tlemi na stalno določenem mestu in ga ni mogoče premakniti ali odstraniti brez škode za njegovo bistvo. Za objekt se štejeta tudi začasni objekt in grajeni objekt na drevesu, ki je namenjen opravljanju dejavnosti.

Objekti niso:

  • negradbeni posegi v prostor v skladu z Zakonom o urejanju prostora,
  • posegi v rudniškem prostoru, ki so v neposredni povezavi z raziskovanjem, izkoriščanjem ali opustitvijo izkoriščanja mineralnih surovin v skladu z Zakonom o rudarstvu,
  • agromelioracije (npr. izdelava in razgradnja teras, ureditev novih poljskih poti, izravnava zemljišča, krčitev grmovja in dreves) v skladu z Zakonom o kmetijskih zemljiščih in
  • pomožna kmetijsko-gozdarska oprema (npr. rastlinjak, ki kot celota dan na trg kot proizvod izpolnjuje zahteve iz predpisov, ki urejajo splošno varnost proizvodov, ter je način pridelave neposredno vezan na kmetijsko zemljišče, opore, ograje, premični tuneli) v skladu z Zakonom o kmetijskih zemljiščih.
 

Kaj je stavba?

 

Stavba je pokrit objekt, lahko tudi brez sten, kamor se lahko vstopi in je namenjena bivanju ali opravljanju dejavnosti.

Med stavbe se uvrščajo:

  • stanovanjske stavbe, kot npr. enostanovanjske, dvostanovanjske in večstanovanjske, ter 
  • nestanovanjske stavbe, kot npr. gostinske stavbe, poslovne in upravne stavbe, trgovske stavbe in stavbe za storitveno dejavnost, stavbe za promet in stavbe za izvajanje komunikacij, industrijske in skladiščne stavbe, stavbe splošnega družbenega pomena in druge nestanovanjske stavbe. 

Kaj je gradbeni inženirski objekt?

 

Gradbeni inženirski objekti so:

  • objekti prometne infrastrukture, npr. ceste, železniške proge, mostovi, viadukti, predori in podhodi, pristanišča, plovne poti, pregrade in jezovi ter drugi vodni objekti,
  • cevovodi, npr. naftovodi, plinovodi, cevovodi za toplo vodo, paro in stisnjeni zrak, cevovodi za odpadno vodo ter vodovodi za pitno in tehnološko vodo,
  • komunikacijsko omrežje ali elektroenergetski vodi,
  • industrijski gradbeni kompleksi, npr. objekti za pridobivanje in izkoriščanje mineralnih surovin,
  • elektrarne in drugi energetski objekti, objekti kemične industrije in drugi industrijski objekti,
  • drugi gradbeni inženirski objekti, npr. objekti za šport, rekreacijo in prosti čas, obrambni objekti, drugi kmetijski gradbeni inženirski objekti, objekti za ravnanje z odpadki, pokopališča, objekti za preprečevanje zdrsa in ograditev, odprte skladiščne in prodajne odprtine, nepokrita prezentirana arheološka najdišča in ruševine.

Utrjena površina, nasip ali izkop, niso samostojni gradbeni inženirski objekti, če gre le za del procesa gradnje, ki se konča z zgrajenim objektom ali delom objekta. Npr. nasipanje in utrjevanje površine za namen parkiranja vozil se po namenu uporabe klasificira kot CC-SI 21122 Parkirišča izven vozišča. Če se v prostoru samo nasipa material ali izvaja izkop ali se površina utrjuje, njegova posledica ni (zgrajen) objekt, saj gre za negradbeni poseg v prostor.

Kaj je začasni objekt?

 

Začasni objekti je:

  • začasni sezonski objekt,
  • začasni nujni objekt,
  • začasni skladiščni objekt in
  • začasni gradbiščni objekt.

Začasni objekt se lahko postavi brez gradbenega dovoljenja in brez prijave začetka gradnje, razen začasnega skladiščnega objekta, za katerega je treba izvesti prijavo začetka gradnje na pristojno občino in pridobiti soglasje občine. Objekt je začasen le, če je izveden v montažni izvedbi ali v izvedbi objekt-proizvod in ga je po preteku roka za postavitev mogoče odstraniti.

Začasni sezonski objekt je objekt, ki se postavi za namen in čas prireditve (npr. montažni oder, pokrit prireditveni prostor, montažne tribune za gledalce, montažni objekti za gostinsko ponudbo), ali objekt, namenjen sezonski ponudbi, vendar ne več kot za šest mesecev v istem koledarskem letu (npr. montažni gostinski objekti, montažni objekti za turistično, trgovsko in storitveno ponudbo).

Začasni nujni objekt je objekt, ki se postavi za učinkovito obvladovanje razmer ob naravnih in drugih nesrečah oziroma v primeru višje sile za čas trajanja naravne in druge nesreče oziroma višje sile. O postavitvi začasnega objekta odloči vlada s sklepom, če je ta namenjen izvajanju nalog iz pristojnosti države, oziroma o tem s sklepom odloči občinski svet, če je namenjen za izvajanje nalog občine. V sklepu določi tudi čas postavitve, ki pa ne sme biti daljši od treh let.

Začasni skladiščni objekt je objekt z maksimalno bruto tlorisno površino do 1000 m2 in višino do 10 m, namenjen skladiščenju nenevarnih snovi ob obstoječih proizvodnih ali skladiščnih objektih, v katerih se že izvaja dejavnost investitorja, na območjih proizvodnih dejavnosti in prometne infrastrukture, in sanitarni objekt ob obstoječih objektih na istih območjih. Začasni skladiščni objekt se lahko postavi le s soglasjem občine, ki se ga pridobi po prijavi začetka gradnje na pristojno občino, na območju katere je objekt predviden. Objekt se lahko postavi na tem območju le enkrat in ne več kot za tri leta.

Začasni gradbiščni objekt je objekt, namenjen delovanju gradbišča, in se ga postavi znotraj gradbišča le za čas gradnje objekta.

Podrobnejša pravila za postavitev začasnih sezonskih, začasnih nujnih ali začasnih skladiščnih objektov so določena s Pravilnikom o začasnih objektih. Postavitev začasnih gradbiščnih objektov bo urejala Uredba o gradbiščih.

Več