Zeleni sistem
Opredelitev ekoloških koridorjev na ravni Slovenje, kot podpora načrtovanju prostorskega razvoja in upravljanja narave ter drugih virov
Karte potencialnih ekoloških koridorjev za modelne živalske vrste s so pomembna strokovna podlaga, s katero se podpira zgodnje in strateško vključevanje ekološke povezljivosti v prostorske akte.
Karte habitata in koridorjev so bile izdelane za medveda (kot predstavnika skupine velikih zveri), za jelenjad (predstavnik gozdnih velikih rastlinojedih parkljarjev, mezoplenilcev in drugih gozdnih vrst), za vodne ptice in beloglavega jastreba, za ribe in nekatere druge skupine vrst pa so namesto kart pripravljene usmeritve. S konceptom potencialnih ekoloških koridorjev za modelne živalske vrste so bile pokriete potrebe za ekološko povezljivost tudi drugih ključnih vrst. Oblikovane so bile tudi smernice in hierarhija vključevanja potreb posameznih skupin vrst v prostorsko načrtovanje in v presoje načrtovanih prostorskih ureditev ter v oblikovanje upravljavskih načrtov za rabo naravnih in drugih virov.
Javne površine
Strokovne podlage za zakonsko ureditev gospodarske javne službe varstva okolja urejanje in čiščenje javnih površin
Pobude za boljšo sistemsko ureditev urejanja, upravljanja in vzdrževanja javnih površin prihajajo z več strani. Pobude in predloge dajejo predstavniki strokovnih združenj, občin, uporabniki javnih površin, posamezniki in nevladne organizacije.
Z namenom boljše ureditve področja gospodarske javne službe (GJS) urejanja in čiščenja javnih površin, je ministrstvo pristopilo k pripravi predlogov za jasnejšo in boljšo zakonsko ureditev izvajanja GJS urejanja in čiščenja javnih površin. Namen naloge je pridobiti strokovne podlage za ustrezno vključitev minimalnih zahtev za izvajanje obvezne gospodarske javne službe urejanje in čiščenje javnih površin v zakonodajo.