Investitor ali njegov pooblaščenec vloži zahtevo za izdajo gradbenega dovoljenja na predpisanem obrazcu pri pristojnem upravnem organu. Zahtevi se glede na vrsto in zahtevnost nameravane gradnje priloži:
- projektno ali drugo dokumentacijo, in sicer:
- za gradnjo zahtevnega ali manj zahtevnega objekta, razen za spremembo namembnosti, projektno dokumentacijo za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD),
- za gradnjo nezahtevnega objekta dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt (DNZO) ali
- za spremembo namembnosti zahtevnega, manj zahtevnega in nezahtevnega objekta dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja za spremembo namembnosti (DSN)
- mnenja pristojnih mnenjedajalcev ali dokazilo o tem, da mnenje ni bilo izdano v roku;
- dokazila o pravici graditi, če investitor v zemljiški knjigi nima vpisane lastninske ali druge stvarne pravice na nepremičninah, na katerih se bo izvajala gradnja, razen za objekte prometne infrastrukture in cevovode, elektronska komunikacijska omrežja in elektroenergetske vode;
- sklep ministrstva, pristojnega za okolje, izdanega v predhodnem postopku glede presoje vplivov na okolje, v skladu s predpisi, ki urejajo varstvo okolja, če je predhodni postopek predpisan v skladu z Uredbo o posegih v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov na okolje.
Če zahteva za izdajo gradbenega dovoljenja ne vsebuje vseh predpisanih dokumentov, pristojni upravni organ najpozneje v 15 dneh od prejema zahteve pozove investitorja k dopolnitvi.
Napotki za pridobitev gradbenega dovoljenja
Uporbnikom so na voljo osnovni napotki o vrsti dokumentacije, stroških postopka, dostopa do informacij o zemljiščih ipd.
Oddaja zahteve do 31. 12. 2023
Do 31. 12. 2023 se zahtevo za pridobitev gradbenega dovoljenja vloži pristojnemu organu v pisni obliki, in sicer na predpisanih obrazcih, ki se jih odda po elektronski poti, po pošti ali osebno skupaj s predpisano dokumentacijo. Po tem datumu pa se vloge vlagajo v elektronski obliki preko sistema eGraditev.