DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

ZAČASNI OBJEKT
DELI
 

Podrobnejša pravila za postavitev začasnih sezonskih, začasnih nujnih ali začasnih skladiščnih objektov so določena s Pravilnikom o začasnih objektih. Podrobnejša pravila se delijo na splošna in posebna merila.

 

Splošna merila za postavitev začasnih sezonskih, začasnih nujnih in začasnih skladiščnih objektov

 

Objekt je začasen le, če je izveden v montažni izvedbi ali v izvedbi objekt proizvod in ga je po preteku roka za postavitev mogoče odstraniti. Začasni objekti, ki imajo lastnosti stavbe, se glede na namen uporabe postavijo v skladu s standardom SIST EN 13782 Začasne konstrukcije – Šotori – Varnost ali s standardom SIST EN 1647 Bivalna počitniška vozila – Premične počitniške hišice – Zdravstvene in varnostne zahteve za bivanje ali drugimi enakovrednimi standardi.

 

Postavitev začasnega objekta ne sme:

  • ogrožati varnosti in zdravja uporabnikov in izvajalcev, ki opravljajo dejavnost v ali na objektu, oziroma varnosti bližnjih objektov,
  • ovirati intervencijskega dostopa, dostopa do gozdnih prometnic in onemogočati drugih dostopov do objektov, sosednjih površin (prehodi za pešce, stopnišča, klančine ipd.) ter univerzalne uporabe objektov,
  • preprečevati uporabe obstoječih objektov in njihovega zunanjega prostora (npr. dostop, parkirna mesta),
  • ovirati preglednosti in varnosti v prometu (npr. ob prometnicah).
 

Začasni objekt se postavi, če:

  • je zagotovljen ustrezen dostop do javne ceste,
  • niso potrebni novi priključki na objekte gospodarske javne infrastrukture oziroma se objekte lahko priključi na obstoječe priključke, razen v primeru začasnega nujnega objekta, kjer je izjemoma dovoljena tudi izgradnja novega priključka,
  • vplivi, katerim bodo verjetno izpostavljeni med uporabo, ne bodo povzročili njegove porušitve oziroma porušitve drugih bližnjih objektov. Pri postavitvi začasnih objektov ni dovoljeno izvajati izkopov, globljih od 1 m, razen v primeru začasnih nujnih objektov, kjer so dopustni tudi globlji izkopi,
  • je zagotovljena varnost pred požarom z:
    • ustreznimi odmiki ali protipožarnimi ločitvami od sosednjih objektov in tudi zemljišč, ki niso v lasti investitorja,
    • zadostnim številom evakuacijskih poti, ki pri objektih, ki imajo značaj stavbe, ne smejo biti daljše od 35 m, in zadostnim številom izhodov na ustreznih mestih,
    • uporabo elementov in materialov, ki so težko gorljivi ali negorljivi,
    • zagotovljenim neoviranim in varnim dostopom za gašenje in reševanje ter zagotovljeno opremo za gašenje začetnih požarov.
  • so glede na namen uporabe zagotovljeni primerna osvetljenost, oskrba s pitno vodo in zadostno število sanitarij, odvajanje padavinske in komunalne odpadne vode ter sta pri začasnih objektih, ki imajo lastnosti stavbe, zagotovljeni tudi kakovost zraka v prostoru in zaščita prostorov pred padavinami ter talno vodo.
 

Začasni objekti morajo biti izvedeni tako, da pri njihovi uporabi ne pride do električnih udarov, zdrsov, spotikanj, padcev, opeklin in drugih poškodb.

Začasni objekti, ki so v javni rabi, se postavijo tako, da se ljudem s posameznimi funkcionalnimi oviranostmi omogoči neoviran dostop in njihova univerzalna uporaba (urejeni dostopi, prehodi in povezovalne poti ter oprema z ustrezno signalizacijo za orientacijo).

Začasni objekti se postavijo, če po obliki, merah, medsebojnem razmerju stavbnih mas, materialu in barvi ne motijo podobe kraja. Uporabiti je treba materiale, ki temeljijo na trajnostni rabi naravnih virov, tako da se v največji možni meri uporabijo elementi iz okoljsko sprejemljivih surovin in sekundarnih surovin, ki omogočajo večkratno uporabo ali recikliranje objekta ali njegovih delov po odstranitvi.

Posebna merila

 

Začasni sezonski objekt se postavi za:

  • namen in čas prireditve (npr. montažni oder, pokrit prireditveni prostor, montažne tribune za gledalce, montažni objekti za gostinsko ponudbo) ali
  • namen sezonske ponudbe, vendar ne več kot za šest mesecev v istem koledarskem letu (npr. montažni gostinski objekti, montažni objekti za turistično trgovsko in storitveno ponudbo).
 

Začasni nujni objekt se postavi za učinkovito obvladovanje razmer ob naravnih in drugih nesrečah oziroma v primeru višje sile (okoliščin, ki predstavljajo dogodek, ki ima zunanji vzrok in na katerega ni mogoče vplivati ter je nepričakovan, neizogiben in neodvrnljiv, npr. razglašena epidemija nalezljive bolezni v skladu z zakonom, ki ureja nalezljive bolezni, razglašeno izredno ali vojno stanje, drugi izredni dogodki, ki neposredno ogrožajo varnost ali zdravje ljudi, varnost živali ali premoženje večje vrednosti).

O postavitvi začasnega objekta odloči vlada s sklepom, če je ta namenjen izvajanju nalog iz pristojnosti države, oziroma o tem s sklepom o odloči občinski svet, če je namenjen za izvajanje nalog občine. V sklepu določi tudi čas postavitve, ki pa ne sme biti daljši od treh let. Čas postavitve začne teči od dneva sprejema sklepa vlade ali občinskega sveta.

 

Začasni skladiščni objekt se postavi, če je namenjen skladiščenju nenevarnih snovi ali kot sanitarni objekt. Postavi se lahko samo ob obstoječih proizvodnih ali skladiščnih objektih, v katerih se že izvaja dejavnost investitorja, na območjih proizvodnih dejavnosti in prometne infrastrukture. Objekt ne sme biti višji od 10 m, merjeno od tal do vrha konstrukcije, in ne sme presegati bruto tlorisne površine 1000 m2. Montažni elementi začasnega skladiščnega objekta ne smejo biti izdelani iz betona, razen predizdelanih sider in betonskih talnih uteži.

Začasni skladiščni objekt je vsaj 5 m odmaknjen od sosednjega objekta investitorja in od sosednje tuje nepremičnine. Odmik je lahko manjši od 5 m, če sta fasadi objektov, ki sta bližje od 5 m, negorljivi ali težko gorljivi oziroma vnetljivi, kar investitor dokaže z mnenjem pooblaščenega inženirja s področja požarne varnosti.

Začasni skladiščni objekt se postavi po prijavi začetka gradnje na pristojno občino, na območju katere je objekt predviden, in pridobitvi soglasja občine. Objekt se lahko postavi na tem območju le enkrat in ne več kot za tri leta. Čas postavitve iz prejšnjega stavka začne teči osem dni od evidentirane prijave začetka gradnje.