Namensko rabo prostora določamo z občinskimi prostorskimi načrti (OPN). Vpogled v OPN je uporabnikom na voljo prek zbirke prostorskih aktov ali grafičnega vpogleda. Vsem uporabnikom je na voljo tudi vpogled v javne razgrnitve sprememb prostorskih aktov. Podrobnejša pravila določanja namenske rabe prostora so na voljo v državnem prostorskem redu.
Območja mineralnih surovin
Območja mineralnih surovin označujemo z oznako L in z barvnim polnilom (RGB): 194, 137, 50.
Območja mineralnih surovin so namenjena dejavnosti s področja izkoriščanja mineralnih surovin.
Namenska raba prostora za območja mineralnih surovin je lahko določena tudi podrobneje. Razvršča se jo lahko v naslednji skupin, in sicer v:
- površine nadzemnega pridobivalnega prostora, ki jih označujemo z oznako LN,
- površine podzemnega pridobivalnega prostora s površinskim vplivom, ki onemogoča drugo rabo, ki jih označujemo z oznako LP.
Zbirka prostorskih aktov
Preko zbirke prostorskih aktov se javnosti omogoča vpogled v veljavne prostorske izvedbene akte in v prostorske izvedbene akte, ki so trenutno v postopku priprave. V zbirki se vodijo podatki o državnih prostorskih načrtih – DPN, o občinskih prostorskih načrtih – OPN in o občinskih podrobnih prostorskih načrtih – OPPN.
Z DPN se določajo načrtovane prostorske ureditve, območje DPN, prostorski izvedbeni pogoji za projektiranje v tem območju in usmeritve za določitev namenske rabe prostora v občinskih prostorskih izvedbenih aktih.
Z OPN se načrtujejo prostorske ureditve lokalnega pomena ter določajo namenska raba prostora in prostorski izvedbeni pogoji za umestitev načrtovanih posegov v prostor.
OPPN je prostorski akt, s katerim se podrobneje načrtuje prostorske ureditve na območjih in za namen:
- notranjega razvoja ali prenove določenih delov naselja,
- kompleksne stanovanjske in poslovne gradnje,
- gospodarske javne infrastrukture,
- intenzivne kmetijske proizvodnje,
- turističnih in rekreacijskih dejavnosti v krajini,
- prostorskih ureditev lokalnega pomena, ki se načrtujejo zaradi posledic naravnih in drugih nesreč,
- izkoriščanja mineralnih surovin in njihove sanacije,
- izvedbe ukrepov s področja varstva okolja in ohranjanja narave ali
- urejanja drugih problemsko ali prostorsko zaključenih območij v naseljih in krajini, če je to strokovno utemeljeno.
Grafični vpogled
Grafični vpogled omogoča javnosti vpogled v podatke o nepremičninah, v območja veljavnih prostorskih izvedbenih aktov, v namensko rabo prostora, v prostorske izvedbene pogoje, v območja varovanj in omejitev in v druge podatke.
Javne razgrnitve
Postopki priprave ali sprememb prostorskih izvedbenih aktov države in občine se vodijo v elektronski obliki preko prostorskega informacijskega sistema. V okviru posameznega postopka priprave ali sprememb prostorskih izvedbenih aktov se javnosti zagotavlja razgrnitev osnutka gradiva. Javnosti se na objavljeno in razgrnjeno gradivo omogoči dajanje predlogov in pripomb v roku, ki ni krajši od 30 dni. Javnost se seznani s krajem in časom javne razgrnitve in obravnave, spletnim naslovom, kjer je osnutek gradiva objavljen, z načinom dajanja pripomb in rokom za njihovo posredovanje.
Državni prostorski red
Državni prostorski red se uporablja pri prostorskem načrtovanju, pri dovoljevanju in izvajanju posegov v prostor ter pri izvajanju drugih nalog urejanja prostora. Državni prostorski red sestavljajo:
- temeljna pravila urejanja prostora,
- podrobnejša pravila urejanja prostora,
- splošne smernice in
- priporočila za prostorsko načrtovanje, pripravo in izvajanje ukrepov zemljiške politike in izvajanje drugih nalog urejanja prostora, vključno s primeri dobre prakse.