DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

NA TEJ STRANI
POSTOPEK PRIPRAVE OPN
DELI

Postopek priprave OPN se prične s potrditvijo izhodišč za pripravo OPN in s sprejemom sklepa o pričetku priprave OPN. Po sprejemu sklepa, se postopek priprave nadaljuje po posameznih stopnjah z izvajanjem aktivnosti med udeleženci prostora.

Sklep o pripravi OPN

 

Postopek priprave OPN se prične s potrditvijo izhodišč za pripravo OPN in s sprejemom sklepa o pričetku priprave OPN.

 

Sklep o pripravi ali spremembi OPN vsebuje:

  • potrditev izhodišč za pripravo ali spremembo OPN,
  • območje in predmet načrtovanja,
  • način pridobitve strokovnih rešitev,
  • vrsto postopka,
  • roke za pripravo OPN in njegovih posameznih faz,
  • navedbo državnih in lokalnih nosilcev urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj,
  • načrt vključevanja javnosti in
  • seznam podatkov in strokovnih podlag ter obveznosti udeležencev pri urejanju prostora glede njihovega zagotavljanja.
 

Občina sklep skupaj z izhodišči za pripravo OPN javno objavi v prostorskem informacijskem sistemu in o objavi obvesti državne nosilce urejanja prostora, ki sodelujejo pri celoviti presoji vplivov na okolje, ter jih pozove, da v 30 dneh podajo mnenje o verjetnosti pomembnejših vplivov OPN na okolje.

 

Ministrstvo za okolje in prostor na podlagi mnenj državnih nosilcev urejanja prostora v 21 dneh odloči, ali je za OPN ali njegovo spremembo treba izvesti celovito presojo vplivov na okolje.

 

Na poziv občine ji državni nosilci urejanja prostora v 30 dneh podajo tudi konkretne smernice.

 

> Objave OPN v pripravi - sklepi

Osnutek OPN

 

Občina pripravi osnutek OPN na podlagi in v skladu s sklepom o pripravi OPN, regionalnim in občinskim prostorskim planom, hierarhično nadrejenimi prostorskimi načrti, državnim prostorskim redom, splošnimi in konkretnimi smernicami nosilcev urejanja prostora ter strokovnimi podlagami.

 

V okviru priprave osnutka OPN se soočijo in usklajujejo različni interesi v prostoru, pripravijo in ovrednotijo se variantne rešitve, če je to potrebno za posamezne prostorske ureditve, izvede se javni posvet, delavnice ali drugi načini sodelovanja z javnostjo. Za usklajevanje interesov se lahko skliče posvet z nosilci urejanja prostora.

 

Če je bilo ugotovljeno, da je v postopku priprave ali spremembe OPN treba izvesti celovito presojo vplivov na okolje, se med pripravo osnutka OPN pripravi tudi okoljsko poročilo.

 

Osnutek OPN in okoljsko poročilo, če je bilo pripravljeno, občina javno objavi v prostorskem informacijskem sistemu in o objavi obvesti nosilce urejanja prostora, ter jih pozove, da v 30 dneh podajo mnenje.

 

> Objave OPN v pripravi – osnutki

 

Državni nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo pri celoviti presoji vplivov na okolje, hkrati z mnenjem iz prejšnjega odstavka v 30 dneh podajo tudi mnenje o sprejemljivosti vplivov izvedbe OPN na okolje s stališča njihove pristojnosti ali mnenje o ustreznosti okoljskega poročila.

 

Ministrstvo za okolje in prostor v 30 dneh po prejemu vseh mnenj državnih nosilcev urejanja prostora, ki sodelujejo pri celoviti presoji vplivov na okolje  odloči, da je okoljsko poročilo ustrezno ali pa zahteva njegovo dopolnitev v skladu s predpisi s področja varstva okolja.

 

Če se ob morebitnih čezmejnih vplivih država članica EU odloči, da bo sodelovala pri celoviti presoji vplivov na okolje, se rok za podajo mnenja dogovori v skladu s predpisi, ki urejajo varstvo okolja.

Javna razgrnitev in obravnava OPN

 

Po pridobitvi mnenj in odločitev na gradivo iz osnutka OPN, občina dopolni osnutek OPN in okoljsko poročilo ter ju javno objavi v prostorskem informacijskem sistemu in javno razgrne.

 

Javnosti se na objavljeno in razgrnjeno gradivo omogoči dajanje predlogov in pripomb v roku, ki ni krajši od 30 dni. Javnost se seznani s krajem in časom javne razgrnitve, spletnim naslovom, kjer je osnutek OPN objavljen, z načinom dajanja pripomb in rokom za njihovo posredovanje. Med javno razgrnitvijo mora občina zagotoviti tudi javno obravnavo razgrnjenih gradiv.

 

Občina prouči pripombe javnosti k osnutku OPN in predloge ter do njih zavzame stališče, ki ga javno objavi v prostorskem informacijskem sistemu in na krajevno običajen način.

 

> Aktualne javne razgrnitve OPN

Predlog OPN

 

Občina na podlagi stališč do pripomb in predlogov javnosti pripravi predlog OPN, ki ga skupaj z okoljskim poročilom javno objavi v prostorskem informacijskem sistemu in o objavi obvesti nosilce urejanja prostora, ter jih pozove, da v 30 dneh podajo mnenje.

 

> Objave OPN v pripravi - predlogi

 

Državni nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo pri celoviti presoji vplivov na okolje, hkrati z mnenjem iz prejšnjega odstavka podajo tudi mnenje o sprejemljivosti vplivov izvedbe OPN na okolje, če tega niso podali že v mnenju na osnutek OPN. Ministrstvo za okolje in prostor na podlagi tega ugotovi, ali so vplivi izvedbe predloga OPN na okolje sprejemljivi v skladu s predpisi s področja varstva okolja.

Potrditev predloga OPN

 

Občina na podlagi mnenj iz prejšnjega člena pripravi usklajen predlog OPN in ga posreduje Ministrstvu za okolje in prostor v potrditev. Ta v 30 dneh preveri in potrdi ustreznost usklajenega predloga. Zoper sklep, s katerim ministrstvo potrdi ali zavrne predlog OPN, ni dovoljen upravni spor.

 

> Objave OPN v pripravi – potrjeni predlogi

Sprejem OPN

 

Po potrditvi predloga OPN ga občina sprejeme z odlokom in pošlje ministrstvu, da ga javno objavi kot veljaven prostorski akt v prostorskem informacijskem sistemu

 

> Veljavni OPN