Gradbeno dovoljenje je treba pridobiti za:
- novogradnjo (tj. gradnjo novega ali prizidavo) nezahtevnega, manj zahtevnega ali zahtevnega objekta,
- rekonstrukcijo nezahtevnega, manj zahtevnega ali zahtevnega objekta,
- spremembo namembnosti manj zahtevnega ali zahtevnega objekta ter
- odstranitev zahtevnega ali manj zahtevnega objekta, ki se dotika objekta na tuji sosednji nepremičnini ali je od njega oddaljen manj kot en meter.
Za gradnjo objekta z vplivi na okolje, za katerega je predpisana pridobitev gradbenega dovoljenja, se postopek izdaje gradbenega dovoljenja in postopek presoje vplivov na okolje po Zakonu o varstvu okolja, združita in se postopek vodi kot integralni postopek. V integralnem postopku se izda integralno gradbeno dovoljenje, ki vsebuje odločitev o izpolnjevanju pogojev za izdajo gradbenega dovoljenja in odločitev, da nameravana gradnja nima pomembnih škodljivih vplivov na okolje.
Gradbenega dovoljenja ni treba pridobiti za:
- odstranitev objekta, ki je od objektov na tuji nepremičnini oddaljen vsaj za 1 m,
- manjšo rekonstrukcijo,
- vzdrževalna dela,
- vzdrževalna dela v javno korist,
- gradnjo enostavnega objekta,
- postavitev začasnega objekta ter
- izvrševanje izrečenega inšpekcijskega ukrepa.
Gradbenega dovoljenja tudi ni treba pridobiti, če se izvaja nujna rekonstrukcija objekta, ki je nujna za zmanjšanje ali odpravo posledic naravnih in drugih nesreč, s katero se vzpostavi prejšnje stanje objekta, pri čemer se lega, gabariti, namembnost in zunanjost objekta ne spremenijo, z deli pa se mora začeti najpozneje v treh mesecih po naravni ali drugi nesreči.
Te gradnje se lahko izvedejo brez gradbenega dovoljenja, vendar je za nekatere predpisana obvezna prijava začetka gradnje.