DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

NA TEJ STRANI
POGOJI IN ROKI ZA IZDAJO GRADBENEGA DOVOLJENJA TER PRAVNA SREDSTVA
DELI
 

Gradbeno dovoljenje se izda za celoten objekt ali njegov posamezen del, ki je sam po sebi tehnična, tehnološka ali funkcionalna celota in se samostojno uporablja. Gradbeno dovoljenje se lahko izda tudi za del objekta, ki ne pomeni funkcionalne celote, kadar gre za gradnjo energetskih in linijskih gradbenih inženirskih objektov.

 

V večnamenskih stavbah se lahko gradbeno dovoljenje izda s pridržkom namembnosti za 25 % površin stavbe. Za ta del stavbe je namembnost določena le do ravni skupine (klasifikacija s trimestnim številom). Po izdaji delnega gradbenega dovoljenja za celotni objekt in določitvi namena posameznega dela objekta je treba za posamezni del objekta s pridržkom namembnosti pridobiti dopolnilno gradbeno dovoljenje za opredelitev podrobne namembnosti.

Upravni organ gradbeno dovoljenje izda, če:

  • je predložena ustrezna dokumentacija za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja;
  • so k nameravani gradnji pridobljena mnenja ali če upravni organ ugotovi, da je nameravana gradnja skladna s predpisi, ki so podlaga za izdajo mnenj;
  • je zagotovljena minimalna komunalna oskrba za  novozgrajene objekte, razen za nezahtevne pomožne objekte;
  • ima investitor izkazano pravico graditi;
  • so plačane finančne obveznosti, določene s predpisi:
    • komunalni prispevek v skladu z Zakonom o urejanju prostora,
    • odškodnina zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča v skladu z Zakonom o kmetijskih zemljiščih,
    • nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo (oziroma prvi obrok), če gre za nedovoljen objekt, ki se mu ureja pravno stanje.
 

Gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo, prizidavo ali spremembo namembnosti obstoječega objekta se lahko izda le na objektu, ki je legalen in ima pridobljena zahtevana dovoljenja (uporabno dovoljenje, gradbeno dovoljenje za objekte, kjer uporabno dovoljenje ni predpisano, odločbo o legalizaciji, dovoljenje za objekt daljšega ali pa se v postopku ugotovi, da gre za objekt, zgrajen pred 31. decembrom 1967. Če obstoječi objekt ni legalen oziroma nima pridobljenih ustreznih dovoljenj, mora investitor pred izdajo gradbenega dovoljenja za nameravano gradnjo urediti pravno stanje obstoječega objekta (legalizirati objekt ali pridobiti uporabno dovoljenje). Postopka ureditve pravnega stanja obstoječega objekta (legalizacija) in izdaje  gradbenega dovoljenja za nameravani poseg se lahko združita.

Rok za izdajo gradbenega dovoljenja

 

Rok za odločitev o zahtevku je dva meseca od vložitve popolne vloge oziroma tri mesece, če je v postopku treba izvesti tudi usklajevanje z mnenjedajalci. Investitor lahko postopek bistveno skrajša, če popolni vlogi, v kateri so priložena ustrezna mnenja mnenjedajalcev, da je nameravana gradnja v skladu z njihovimi predpisi, priloži tudi pisne izjave stranskih udeležencev, da se z nameravano gradnjo strinjajo. V tem primeru je rok za izdajo gradbenega dovoljenja 30 dni od podaje zahteve.

Pravna sredstva

 

Investitor ali morebitni stranski udeleženci lahko, v kolikor se z izdano odločitvijo upravnega organa v postopku izdaje gradbenega dovoljenja ne strinjajo, uporabijo pravna sredstva. Zoper odločbo, ki jo v postopku izdaje gradbenega dovoljenja izda upravna enota, je dovoljena pritožba v osmih dneh od vročitve odločbe. Zoper odločbo, ki jo izda ministrstvo, pritožba ni dovoljenja, možen je le upravni spor.

Če oseba meni, da bi morala biti stranski udeleženec v postopku izdaje gradbenega dovoljenja, pa ji ta možnost ni bila dana, lahko predlog za obnovo postopka poda dva meseca po začetku gradnje.

Veljavnost gradbenega dovoljenja

 

Gradbeno dovoljenje preneha veljati po petih letih od njegove pravnomočnosti, če investitor v tem času ne izvede popolne prijave začetka gradnje in ne začne z gradnjo oziroma v primeru spremembe namembnosti, če investitor ne izvede spremembe.

Investitor lahko do začetka izvajanja gradnje sam zahteva, da se dokončno oziroma pravnomočno gradbeno dovoljenje razveljavi.