DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

OSNOVNI NAPOTKI ZA PRIDOBITEV GRADBENEGA DOVOLJENJA
DELI
 

V nadaljevanju navajamo nekaj osnovnih napotkov, ki so vam lahko v pomoč pri pridobivanju gradbenega dovoljenja.

 

Zahtevi za pridobitev gradbenega dovoljenja za novogradnjo in rekonstrukcijo se priloži:

  • dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki jo izdela pooblaščen arhitekt ali pooblaščeni inženir,
  • mnenja pristojnih mnenjedajalcev,
  • dokazilo o pravici graditi, če ta še ni vpisana v zemljiško knjigo,
  • navedbo, ali bo investitor sam vložil zahtevek za odmero komunalnega prispevka ali naj zahtevek v njegovem imenu vloži upravni organ za gradbene zadeve.
 

Zahteva za izdajo gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt se priloži:

  • dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja, za katero ni potrebno, da jo podpišeta projektant in vodja projekta in ni potrebna njuna izjava, da so na ravni obdelave dokumentacije izpolnjene bistvene zahteve,
  • mnenja pristojnih mnenjedajalcev,
  • dokazilo o pravici za graditi, če pravica še ni vpisana v zemljiško knjigo.
 

Če zahteve za izdajo gradbenega dovoljenja ne vsebuje vseh predpisanih dokumentov, pristojni upravni organ najpozneje v 15 dneh od prejema zahteve, pozove investitorju k dopolnitvi. Upravni organ zahtevo za izdajo gradbenega dovoljenja kot nepopolno zavrže, če ni v dopolnjena v roku, ki ga je upravni organ določil v zahtevi za dopolnitev.

 

Dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki jo je treba predložiti k zahtevi se razlikuje glede na vrsto gradnje in razvrstitev objekta po zahtevnosti gradnje:

  • za gradnjo zahtevnega ali manj zahtevnega objekta, razen za spremembo namembnosti se priloži projektna dokumentacija za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD) katere sestavni del je tudi izjava, iz katere izhaja, da so na ravni obdelave dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja izpolnjene zahteve iz predpisov s področja graditve;
  • za gradnjo nezahtevnega objekta se priloži dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt (DNZO);
  • za spremembo namembnosti se priloži dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja za spremembo namembnosti (DSN).
 

Dokumentacija se izdela v skladu s Pravilnikom o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov.

 

Dokumentacijo za izdajo gradbenega dovoljenja izdela projektant, ki mora za vodenje izdelave projektne dokumentacije določiti pooblaščenega arhitekta ali pooblaščenega inženirja iz stroke, ki glede na namen gradnje prevladuje.

 

Seznama projektantov s pooblastilom za projektiranje:

 

Projektne pogoje in mnenja ter soglasja za priključitev na projektno dokumentacijo v zvezi z graditvijo objektov pridobite pri mnenjedajalcih. Podatke o mnenjedajalcih lahko pridobite prek zbirke pristojnosti.

 

Upravni organ izda gradbeno dovoljenje, če je investitor v zemljiški knjigi vpisan kot lastnik ali imetnik stvarne pravice, ki mu daje pravico graditi na tuji nepremičnini, na kateri je predvidena gradnja, ali pa to pravico izkazuje z drugimi dokazili.

 

Preverite ali imate pravico za gradnjo na zemljišču predvidene gradnje (lastninska pravica, stavbna pravica, služnostna pravica).

Podatke o stvarnih pravicah na zemljiščih lahko preveritve prek:

 

V primeru oddaje vloge osebno ali preko pošte je strošek postopka 4,5 EUR. Pri oddaji vloge prek sistema eGraditev ni stroškov postopka (od 1. 1. 2024). 

 

Upravni organ izda gradbeno dovoljenje, če so odškodnine, nadomestila in prispevki, določeni z zakonom, plačani oziroma so na drug zakoniti način izpolnjene investitorjeve obveznosti.

 

Osnovne informacije dobite pri pristojnih organih:

 

Podatke o tem je mogoče dobiti:

 

Če želite preveriti ali je za vaš objekt potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje, lahko uporabite namenski vodič.

Gradnjo enostavnega objekta vzdrževanje objekta, vzdrževalna dela v javno korist, začasen objekt in izvrševanje inšpekcijskega ukrepa lahko začnete brez gradbenega dovoljenja.

Odstranitev objekta lahko izvedete brez gradbenega dovoljenja, na podlagi prijave začetka gradnje.

 

Preverite ali je lokacija predvidene gradnje varovana na podlagi posebnega predpisa (varovana območja kot so narava, vode, kulturna dediščina ipd. ali varovalni pasovi kot so cesta, elektrovod, plinovod ipd.). 

Podatke o tem je mogoče dobiti prek PIS z uporabo grafičnega vpogleda v območja varovanja in omejitev.