DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

NA TEJ STRANI
KAKŠNI SO POGOJI ZA GRADNJO IN VZDRŽEVANJE ENOSTANOVANJSKE STAVBE S POMOŽNIMI OBJEKTI?
DELI
 

Kaj je enostanovanjska stavba?

 

Enostanovanjske stavbe so samostojne hiše, vile, kmečke hiše in druge podeželske hiše, počitniške hišice za lastno rabo in podobne stavbe z enim stanovanjem. Enostanovanjska stavba je tudi enota v vrstni hiši ali dvojčku z enim stanovanjem, ki ima ločen vhod in lastne priključke, lahko ima skupno steno in temelje skupne stene ali temeljen plošče, biti pa mora požarno ločena od druge enote v vrstni hiši ali dvojčku in z njo ne sme biti fizično povezana, če je razvrščena med zahtevne ali manj zahtevne objekte.

Kam se razvršča enostanovanjska stavba?

 

Enostanovanjska stavba se klasificira kot CC-SI 11100 Enostanovanjska stavba in se razvršča v skladu z Uredbo o razvrščanju objektov. Nobena enostanovanjska stavba ni enostavni objekt.


Nezahtevni objekt je enostanovanjska stavba, ki:
  • ima bruto tlorisno površino do vključno 25 m2,
  • ima samo 1 etažo,
  • njena višina ne presega 6 m,
  • njena globina ne presega 2 m ter
  • se za njeno gradnjo ne izvede nasip ali izkop terena višine oziroma globine več kot 2 m.
 

Manj zahtevni objekt so vse enostanovanjske stavbe, ki ne izpolnjuje pogojev za nezahtevni objekt in tudi niso zahtevni objekti. Med te objekte se razvršča večina enostanovanjskih stavb.


Zahtevni objekt je enostanovanjska stavba, če bi izpolnjevala enega ali več pogojev:

  • ima kesonsko temeljenje,
  • ima pilotno temeljenje in so piloti daljši od 15 m,
  • njeni podzemni deli so globlji od 15 m,
  • ima tri ali več podzemnih etaž,
  • višina presega 25 m, ali
  • ima prednapet, na gradbišču izdelan konstrukcijski element, katerega nosilni razpon je večji od 10 m.

Kdaj je treba gradbeno dovoljenje, izvesti prijavo začetka gradnje oziroma pridobiti uporabno dovoljenje?

 

Razvrstitev med enostavne, nezahtevne, manj zahtevne ali zahtevne objekte določi, ali je glede na vrsto gradnje treba pridobiti gradbeno dovoljenje oziroma uporabno dovoljenje in kakšno dokumentacijo je treba priložiti.

 

Enostanovanjska stavba, ki je nezahtevni objekt

 

Za gradnjo nove enostanovanjske stavbo, ki je nezahtevni objekt, je treba pridobiti gradbeno dovoljenje za nezahtevni objekt in prijaviti začetek gradnje. Gradbeno dovoljenje za nezahtevni objekt je treba pridobiti tudi, če se obstoječa enostanovanjska stavba prizida ali rekonstruira, pa je objekt po prizidavi, še vedno uvrščen med nezahtevne objekte.

 

Pri gradnji nezahtevnega objekta lahko investitor izbira med tem, da gradnjo izvaja sam, vendar mora v tem primeru imeti imenovanega nadzornika gradnje, ali pa gradnjo izvaja izvajalec, ki izpolnjuje pogoje kot gospodarski subjekt, ki ima v poslovni register vpisano dejavnost gradbeništva in ima zavarovano odgovornost za škodo v zvezi z opravljanjem svoje dejavnosti.

 

Enostanovanjska stavba, ki je manj zahtevni ali zahtevni objekt

 

Za gradnjo nove, prizidavo ali rekonstrukcijo enostanovanjske stavbo, ki je manj zahtevni ali zahtevni objekt je treba pridobiti gradbeno dovoljenje in prijaviti začetek gradnje, za začetek uporabe pa tudi uporabno dovoljenje. V primeru gradnje nove enostanovanjske stavbe je uporabno dovoljenje pogoj za pridobitev hišne številke.

Ali se lahko izvaja manjšo rekonstrukcijo na enostanovanjski stavbi?

 

Na obstoječi enostanovanjski stavbi se lahko izvaja manjšo rekonstrukcijo, če gre za posamezne posege v konstrukcijo objekta (npr. v primeru enostanovanjske stavbe zgrajene po 1. juniju 2018 se manjša rekonstrukcija lahko izvaja le na stavbi, ki ima uporabno dovoljenje), pod pogoji kot jih določa gradbeni zakon in Uredba o razvrščanju objektov.

Več
 

Kako lahko izvajamo vzdrževalna dela na enostanovanjski stavbi?

 

Na obstoječi enostanovanjski stavbi in njeni zunanji ureditvi (gradbeni parceli), se lahko izvaja vzdrževalna dela.

Več
 

Kaj so pomožni objekti?

 

Pomožni objekti, ki funkcionalno dopolnjuje enostanovanjsko stavbo so objekti, ki, izboljšuje in dopolnjuje bivalne pogoje. Po velikosti praviloma ne presega enostanovanjske stavbe in zanj niso potrebni novi komunalni in drugi priključki.

Več