Tehnična pravila za pripravo prostorskih aktov v digitalni obliki
Tehnična pravila za pripravo prostorskih aktov se pričnejo uporabljati s 1. januarjem 2023.
- Tehnična pravila za pripravo dokumentacije pri državnem prostorskem načrtovanju v digitalni obliki (pdf, 362 KB)
Metodologija vrednotenja in medsebojne primerjave variant v postopkih priprave državnih prostorskih načrtov (zaključno poročilo)
Priprava investicijske dokumentacije v postopkih priprave državnega prostorskega načrta
Ministrstvo za finance in Služba Vlade za razvoj in evropske zadeve sta v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor uskladila določbe Uredbe o enotni metodologiji za pripravo in obravnavo investicijske dokumentacije na področju javnih financ (UEM), in sicer med drugim v delu, ki obravnava pripravo investicijske dokumentacije za projekte, ki se umeščajo v prostor.
- Shema postopka priprave državnega prostorskega načrta in investicijske dokumentacije (pdf, 86 KB)
- Shema postopka priprave državnega prostorskega načrta v skladu z zakonom (pdf, 70 KB)
- Predstavitev ministrstva na predstavitvi sprememb Uredbe o enotni metodologiji za pripravo in obravnavo investicijske dokumentacije na področju javnih financ (pdf, 286 KB)
Tehnična priporočila za postopke državnega prostorskega načrtovanja
- Vsebinska in oblikovna navodila za pripravo povzetka za javnost (pdf, 799 KB)
- Priporočila za pripravo povzetkov za javnost in drugih grafičnih prikazov (pdf, 259 KB)
- Priporočilo za pripravo digitalnih podatkov v postopkih priprave državnega prostorskega načrta (pdf, 142 KB)
Vključevanje javnosti v postopkih državnega prostorskega načrtovanja
Podrobnejši način vključevanja javnosti je treba izdelati za vsako prostorsko ureditev posebej glede na njeno obsežnost, sprejemljivost za lokalno skupnost in ne nazadnje njene vplive na okolje.
Ministrstvo za okolje in prostor je na podlagi preizkušenega novega pristopa vključevanja javnosti pripravilo Usmeritve za pripravo procesnega načrta vključevanja javnosti v postopek izdelave državnih prostorskih načrtov za daljnovode in plinovode. Te usmeritve sodelujočim pri pripravi DPN služijo kot okvir vključevanja javnosti v postopke priprave.
Usmeritve so ob smiselni prilagoditvi, uporabne tudi v postopkih načrtovanja projektov prometne infrastrukture.
Podrobnejši način vključevanja javnosti je treba izdelati za vsak projekt posebej glede na njegovo obsežnost, sprejemljivost projekta za lokalno skupnost in ne nazadnje vplive prostorske ureditve na okolje.
Grafični podatki o državnih prostorskih aktih na območju države so uporabnikom na voljo v obliki zbirnih slojev in ločeno za posamičen prostorski akt. Podatki o območjih se v zbirni sloj prevzemajo iz zbirke prostorskih aktov.