Namen in vsebina
Lokacijska preveritev je instrument prostorskega načrtovanja, s katerim lahko občina na podlagi posameznih potreb v prostoru izvede manjše spremembe izvedbene regulacije prostora tako, da:
- zaradi ohranjanja posamične poselitve preoblikuje ali spremeni obseg stavbnih zemljišč, kot so določena v OPN, in določi prostorske izvedbene pogoje;
- za doseganje gradbenega namena dopusti individualno odstopanje od prostorskih izvedbenih pogojev, kot so določeni v OPN;
- zaradi smotrne rabe ter aktivacije zemljišč in objektov, ki niso v uporabi, omogoči začasno rabo prostora.
Pobuda
Lokacijska preveritev se izvede na pobudo investitorja.
Pobudi se priloži elaborat lokacijske preveritve, s katerim se utemelji skladnost pobude z zakonom glede na to, za kateri namen se predlaga njena izvedba. Elaborat izdela oseba, ki izpolnjuje pogoje za pooblaščenega prostorskega načrtovalca po zakonu, ki ureja arhitekturno in inženirsko dejavnost.
Pobudo in elaborat lahko vloži investitor ali njegov pooblaščenec na občini, na območju katere se nahaja zemljišče.
Za izvedbo lokacijske preveritve občina določi nadomestilo stroškov lokacijske preveritve. Plačilo nadomestila stroškov je pogoj za obravnavo elaborata in izdajo sklepa o lokacijski preveritvi.
Priprava in sprejetje
Občinski urbanist v 30 dneh preveri skladnost elaborata z zakonom in o tem obvesti investitorja. Če občinski urbanist presodi, da je izdelan elaborat v skladu z zakonom, občina izda sklep o nadomestilu stroškov lokacijske preveritve in pozove morebitne nosilce urejanja prostora, da ji v 30 dneh predložijo mnenje o skladnosti elaborata s predpisi z njihovega področja.
Pred obravnavo na občinskem svetu se elaborat javno objavi za najmanj 15 dni na spletni strani občine. Javnost ima v tem času možnost vložitve predlogov in pripomb.
Občinski urbanist na podlagi pridobljenih mnenj nosilcev urejanja prostora ter pridobljenih predlogov in pripomb javnosti predlaga županu, da občinski svet s sklepom o lokacijski preveritvi odobri ali zavrne pobudo z elaboratom.
Občina sprejme sklep o lokacijski preveritvi ter ga skupaj z elaboratom in mnenji nosilcev urejanja prostora, objavi v prostorskem informacijskem sistemu.
Sklepa o lokacijski preveritvi ni dopustno spreminjati ali dopolnjevati.
Veljavnost lokacijske preveritve
Sklep o lokacijski preveritvi za doseganje gradbenega namena, s katerim se dopusti individualno odstopanje od prostorskih izvedbenih pogojev, kot so določeni v OPN, velja dve leti. Če investitor v tem času vloži popolno vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja, sklep o lokacijski preveritvi velja do odločitve o tem gradbenem dovoljenju.
Sklep o lokacijski preveritvi za omogočanje začasne rabe prostora mora določiti čas trajanja začasne rabe in ne sme trajati več kot sedem let.