Za obstoječe objekte, ki so bili grajeni na podlagi pravnomočnega gradbenega dovoljenja, za katere uporabno dovoljenje še ni bilo pridobljeno, pa bi tega morali imeti, zakon ponuja možnost:
- pridobitve uporabnega dovoljenja za objekt daljšega obstoja za objekt, ki je bil zgrajen pred 1. januarjem 2005 skladno z gradbenim dovoljenjem ob upoštevanju dopustnih manjših odstopanj in
- uporabo dokumentacije, izdelane po predpisih, ki so veljali v času gradnje objekta za objekte, zgrajene pred 1. junijem 2022 skladno z gradbenim dovoljenja ob upoštevanju dopustnih manjših odstopanj.
Za enostanovanjske stavbe zgrajene do 1. junijem 2018 v skladu z gradbenim dovoljenjem ob upoštevanju manjših dopustnih odstopanj, zanje ni bil izrečen inšpekcijski ukrep in so vpisane v kataster nepremičnin, se šteje, da imajo uporabno dovoljenje po zakonu.
Uporabno dovoljenja za obstoječi objekt daljšega obstoja
Po tem postopku se izda uporabno dovoljenje za objekt, ki je bil zgrajen pred 1. januarjem 2005 skladno z gradbenim dovoljenjem ob upoštevanju dopustnih manjših odstopanj. Postopek se uporabi tudi za del objekta, rekonstrukcijo ali spremembo namembnosti, če se gradbeno dovoljenje nanaša na te gradnje in so bile izvedene pred 1. januarjem 2005 ter tako dovoljenje skupaj z ostalimi dovoljenji ali domnevo o izdanem uporabnem dovoljenju po zakonu zagotavlja, da ima objekt oziroma funkcionalna celota uporabno dovoljenje.
Zahtevo na obrazcu 19E lahko vloži investitor objekta ali lastnik ali solastnik objekta.
Uporabno dovoljenje se izda, če je objekt:
- vpisan v kataster nepremičnin ali je priloženo dokazilo, da je vložena zahteva z elaboratom za vpis podatkov v kataster nepremičnin,
- zanj ni bil izrečen inšpekcijski ukrep v zvezi z nevarno gradnjo,
- je zahtevi za izdajo uporabnega dovoljenja priložena izjava pooblaščenega strokovnjaka (obrazec 19F), iz katere izhaja, da je objekt izveden v skladu z gradbenim dovoljenjem in morebitnimi dopustnimi manjšimi odstopanji.
Uporabno dovoljenje za obstoječi objekt
Za obstoječe objekte, zgrajene na podlagi gradbenega dovoljenja ob upoštevanju dopustnih manjših odstopanj pred 1. junijem 2022, se zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja (obrazec 14) podajo po rednih določba gradbenega zakona.
Dokumentacija, ki se priloži zahtevi, je lahko izdelana po predpisih, ki so veljali v času gradnje objekta.
Npr. gradbeno dovoljenje je izdano po Zakonu o graditvi objektov v letu 2009 in gradnja izvedena v letu 2010. Investitor poda zahtevo za izdajo uporabnega dovoljenja v skladu z Gradbenim zakonom, le da vlogi lahko priloži tudi dokumentacijo, ki je bila izdelana po predpisih iz leta 2010 ali pa priloži dokumentacijo izdelano po novih predpisi, če s staro dokumentacijo ne razpolaga. Pri ugotavljanju skladnosti izvedene gradnje z gradbenim dovoljenjem se upošteva tudi dopustna manjša odstopanja.
Uporabno dovoljenja po zakonu za obstoječe enostanovanjske stavbe
Enostanovanjske stavbe zgrajene v skladu z gradbenim dovoljenjem ob upoštevanju dopustnih manjših odstopanj pred 1. junijem 2018 ne rabijo uporabnega dovoljenja, saj je Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o graditvi objektov leta 2012 uzakonil možnost, da se enostanovanjske stavbe uporabljajo tudi brez uporabnega dovoljenja, in se ga je izdajalo le, če je to zahteval investitor sam.
Za enostanovanjske stavbe grajene po 1. juniju 2018 je pridobitev uporabnega dovoljenja obvezno, zato zakon določa, da se šteje, da imajo uporabno dovoljenje po zakonu tudi enostanovanjske stavbe, ki:
- so bile zgrajene v skladu z gradbenim dovoljenjem ob upoštevanju dopustnih manjših odstopanj, kar lastnik objekta izkaže z izjavo pooblaščenega strokovnjaka (obrazec 19H), ki to potrjuje,
- zanje ni bil izrečen inšpekcijski ukrep,
- so vpisane v kataster nepremičnin ali je zahtevi za izdajo odločbe priloženo dokazilo, da je vložena zahteva z elaboratom za vpis podatkov v kataster nepremičnin.
Na zahtevo lastnika objekta podano na obrazcu 19G upravni organ izda odločbo, da ima stavba uporabno dovoljenje po samem zakonu.